•  
”Mathilda : Hayat her zaman mı böyle zor, yoksa sadece çocukken mi ?” Leon (1994)
DUYURULAR
Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!
Filmi nasıl buldunuz ? 0 0
İzleyicilerin %50 bölümlük kısmı iyiydi dedi.
Wendy
İMDb 6.6 1080P
  •  Süre: 111 Dakika
  • Ülke:

Wendy

-

Wendy

Sundance'i ve ardından dünyanın geri kalanını sallayan yönetmen Benh Zeitlin için bir tutku projesi olan "Wendy" , " Beasts of the Southern Wild”Neredeyse on yıl önce, bir başkasının size rüyasını anlatmasını dinlemek gibi oynuyor. Açıkça yaratıcısı için bir anlamı var, ancak Zeitlin ve işbirlikçileri vizyonlarını izleyicilerle nasıl bağlayacaklarını hiçbir zaman tam olarak çözemediler. Bu kadar uzun süredir birlikte yaşadıkları şey, muhtemelen her karede sihir barındırıyor, ancak ekranlara ulaşması bu kadar yıl süren filmlerin genellikle yetersiz kalmasının bir nedeni var - yaratıcıları, içinde kaybolacak kadar çok enerji ve tutku adıyor. dışarı çıkıp aynı bağlılığa sahip olmayan insanlar için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını göremezler. Birkaç dakikalık görsel güzellik ve hoş bir müzik dışında, “Wendy” tekrarlayan, sığ bir film, hayalini kuran çocuk için sizden çok daha fazlasını ifade eden bir çocuk masalı.

Başlıktaki "Wendy" aslında muhtemelen bildiğiniz bir isim - Peter Pan ile arkadaş olan ve JM Barrie'nin klasiğinde ve onun birçok uyarlamasında Kayıp Çocuklar ve Kaptan Kanca ile maceralar yaşayan genç kız. Wendy ( Devin Fransa ) ikiz kardeşleri James ( Gavin Naquin ) ve Douglas ( Gage Naquin ) ile bir restoranın üzerinde yaşıyor . Filmin önsözünde, Thomas ( Krzysztof Meyn ) adında bir çocuk , sizin yaptığınız gibi, doğum gününü bir tabak domuz pastırmasıyla kutluyor ve yaşlı halk ona eninde sonunda nasıl onlardan biri olacağını söyleyince sinirleniyor, çalışıyor. önemsiz işler ve merak duygusunu kaybetme. Duygusal olarak kırılır, dışarıdaki trene koşar ve ortadan kaybolur. Bir bebek Wendy ( Tommie Lynn Milazzo) trenin tepesinde bir figür görüyor ve Thomas'ın bu büyülü aracın durduğu şaşkınlık diyarına kaçtığını hayal ediyor.

Yıllar sonra, Wendy ve erkek kardeşleri, Peter ( Yashua Mack ) adında bir çocukla tanıştıkları o trene atlamak için cesaret toplarlar ve çocukların koşup oynadıkları bir adaya götürülürler, efsanevi bir su altı yaratığının rehberliğinde asla yaşlanmazlar. annemi ara. Umut ve hayal gücünü canlı tuttukları sürece asla yaşlanmayacaklar. Ortadan kaybolduğu günle aynı görünen Thomas bile orada. Barrie'nin çalışmalarına atıflar "Wendy" e dönüştüğü için çocuklar, gençliklerini korumak ve annelerini korumak için savaşmak zorunda kalıyorlar - çocukları geceleri uykusuz bırakacak, yetişkin olmanın ne olduğu konusunda endişelenecek türden şeyleri biliyorsunuz. annelerine hiçbir şey olmamasını umuyorlar.

"Wendy" filmini seçenler, genç oyuncu kadrosuna uymaya çalışan bir film yapım enerjisi tarafından çekilecek. Çocuklar çığlık atıp zıplarken ve koşarken, Dan Romer'in görkemli bir müzik eşliğinde kamera da onlarla birlikte uçar . “Wendy” de de Terrence Malick'in yankıları var , ancak filmin Zeitlin'in atılımına dair bir riff gibi hissettirdiğini sarsmak zor. Yine, toplumun sınırında insanlar var, bilinmeyen çocuk oyuncular, büyülü gerçekçilik - "Canavarlar" a yanıt vermeyen birinin bunun bir şekilde işe yaradığını düşünmesini hayal etmek zor görünüyor ve hatta bu filmin hayranları bile şaşkına dönebilir. tekrarlama.

Zeitlin'in buradaki en iyi varlığı aslında çarpıcı bir ekran güvenine ve onu doğal bir lider gibi gösteren bir olgunluğa sahip genç başrol Fransa'dır. Bir kez daha genç bir oyuncudan iyi bir performans çekiyor ama oyuncu kadrosunun çoğu için aynı şeyi söyleyemem. Bu onların hatası değil - hiçbir zaman çocuklar için değil - ama Zeitlin, ya birlikte bulanıklaşan ya da yanlış nedenlerle öne çıkan ekibinden neye ihtiyacı olduğunu asla tam olarak çözemedi. “Wendy”, bu büyülü adadaki tüm karakterlerin öne çıktığı bir parça olmalıydı, ancak bunlar ya genç enerjinin ya da kahramanımızın etrafında sefil yaşlılığın şekilsiz bir biçimi haline geldi.

Hepsinden kötüsü, "Wendy" gerçek bir ivmeden yoksundur. Louisiana'nın "dünyanın sonu" nun ötesine geçen bir trenden çekilmiş ilk sahneleri, film doğal olarak daha anlatısal olarak yönlendirildikçe, ancak ilgi çekici olmayan bir öykünün peşinde kaybolan bir ihtişama sahip. “Wendy” nin asıl konusu o kadar ilgi çekici değil ki, Zeitlin'in daha gerçeküstü ve sembolik olmasını diledim, hayal gücünün derinliklerine dalarak, “ Hayat Ağacı .”Çocuklar için çok fazla görünmeyen gerçek bir peri masalı sunmaya çalışmak yerine - çocuklar bu filmden sıkılacak - ama tek kişi tarafından yazılmış. "Wendy" nin aslında daha fazla olay örgüsüne dayalı olacağı fark edildiğinde, teması açısından çok zayıf olduğu için bakımı zorlaşıyor. Buradaki amaç ne? Umut seni genç tutar mı? Keşke Zeitlin, " Peter Pan " ve "Beasts" melezine, önizlemeyi görerek edinebileceğinizden daha özgün veya cüretkar bir şey yerleştirmenin bir yolunu bulsaydı.

"Wendy", ikinci sınıfta yaşanan çöküşlere neyin yol açtığına dair uyarıcı bir hikaye. Çığır açan bir başarının ardından yaratıcılık lisansı, film yapımcılarını genellikle gençken yazdıkları işlere - her zaman yapmayı hayal ettikleri ya da düzinelerce yapımcı tarafından geri çevrilen filmlere - geri götürür. Eksiksiz yaratıcı özgürlük, genellikle zeki insanların gençlik hayallerine kapılmalarına izin verir. “Wendy” deki karakterler gibi oluyorlar, büyüyüp sizi çocukken büyüleyen şeyleri geride bırakmanın aslında iyi bir şey olabileceğini göremiyorlar.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız yada üye olmanız gerekiyor!